Promienniki elektryczne a współpraca nagrzewnic z termostatem.

Zakładając w domu lub w firmie nagrzewnice gazowe lub elektryczne, warto jest zapoznać się z dostępnymi sterownikami. Takim sterownikiem może być na przykład termostat lub higrostat. Dokładne ich działanie będzie opisane poniżej, ponieważ każdy z nich odpowiedzialny jest za oddzielne zadanie, ale również nie w każdym pomieszczeniu bywa obowiązkowy.

Termostat, w który wyposażone są promienniki elektryczne, służy do kontroli temperatury powietrza w pomieszczeniu. Obecnie urządzenia grzewcze można odpowiednio skorelować do własnych potrzeb. Jeśli ustalimy, że na przykład za dnia ma być dwadzieścia, a w ciągu nocy siedemnaście stopnic Celsjusza, to termostat będzie tego pilnował, alby promienniki elektryczne nie nagrzewały powietrza zbyt mocno lub za słabo.

Drugim elementem, który często posiadają promienniki elektryczne, jest higrostat. Urządzenie to służy do kontroli wilgotności powietrza i wywołuje nawilżanie lub odwilżanie, również w zależności od oczekiwań użytkowników. W różnych pomieszczeniach wskazana jest odrębna wilgotność powietrza. Na przykład w sypialni lub pokoju dziecka nie może przekraczać ona pewnych norm, ponieważ okaże się to szkodliwe dla zdrowia. Ale na szczęście promienniki elektryczne wyposażone w higrostat pozwalają kontrolować sytuację.